„Homo Peregrinus” na 47. FPPF w Gdyni

O wzajemnej miłości Gdyni i filmu przypominać nie trzeba. Warto jednak ten związek pielęgnować. Temu właśnie służy sekcja Filmy z Gdyni.

Ta pozakonkursowa selekcja składa się z tytułów, które posiadają lokalny pierwiastek – albo dotyczą Gdyni i gdynian, albo są zrealizowane przez tutejszych producentów, albo reżyserowane przez gdyńskich twórców.

W tegorocznej sekcji „Filmy z Gdyni” znalazło się 5 tytułów: „Ania” w reżyserii Krystiana Kuczkowskiego i Michała Bandurskiego, która opowiada historię aktorki Anny Przybylskiej – odważnej, kochającej życie i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni, utrzymującej równowagę pomiędzy życiem zawodowym i byciem osobą publiczną a swoim życiem rodzinnym; dokument Aleksandry Kutz „Jeszcze zdążę”, w którym bohaterowie uczą nas, czym naprawdę jest dobre życie i czym mogłoby być, gdybyśmy się na chwilę zatrzymali, by popatrzeć, porozmawiać, przytulić się, odetchnąć; film Anny Marii Mydlarskiej Marian Kołodziej. „Tajemnica artysty”, poświęcony wielkiemu scenografowi, kostiumografowi i współtwórcy sukcesu polskiego kina lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych; „Homo Peregrinus” Andrzeja Święcha, ukazujący fenomen pielgrzymowania oraz analizę tego, co skłania ludzi do podjęcia trudu wędrówki; oraz „Opowiedz mi o mnie” Macieja Millera, ukazujący historię porzuconej w szpitalu Magdy, która nigdy nie poznała swojej biologicznej matki, a która chce rozwikłać zagadkę, by dowiedzieć się, kim naprawdę jest.

„Filmy z Gdyni”, już od wielu lat pokazywane na Festiwalu, wciąż znajdują widzów. Mam nadzieję, że i tym razem zainteresuje Państwa prezentowana w formie dokumentalnej galeria postaci i ciekawych historii – zachęca Dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć.

Żródło: https://festiwalgdynia.pl/aktualnosci/filmy-z-gdyni-na-47-fpff/